- A tehetség kézikönyve elé
- 1. A HAZAI TEHETSÉGSEGÍTÉS TÖRTÉNETE, EREDMÉNYEI 1990-IG
- 1.1. Tehetségsegítés Magyarországon a középkorban (1526-ig)
- 1.2. Tehetségsegítés a késői reneszánsz és a barokk korban (1526–1772)
- 1.3. Tehetségsegítés a magyar felvilágosodás korában (1772–1800)
- 1.4. Tehetségsegítés a nyelvújítás idején és a reformkorban (1800–1848)
- 1.5. A szervezett tehetségsegítés alapjainak lerakása a 19. században
- 1.6. Szervezett tehetségsegítés a századfordulótól a második világháborúig
- 1.7. Tehetségsegítés a szocializmusban a rendszerváltásig
- 1.1. Tehetségsegítés Magyarországon a középkorban (1526-ig)
- 2. Elméletek, módszerek, tehetségterületek
- 2.1. Intelligencia és tehetség; tehetségmodellek
- 2.2. Azonosítás, mérés; versenyek. A fejlesztés módszerei; eltérő fejlődési életutak
- 2.3. A tehetségígéretek fejlődésének általános jellemzői, kiemelten az alulteljesítő és speciális bánásmódot igénylő más tehetségesek fejlődésének sajátosságai
- 2.4. A komplex tehetségfejlesztő programok kidolgozásának tartalmi szempontjai
- 2.5. Pedagógiai és pszichológiai módszerek, eszközök a tehetségfejlesztő programok megvalósításához
- 2.6. Főbb tehetségterületek
- 2.7. Tehetséggondozó tantervek, programok készítésének metodikája
- 2.8. A komplex tehetséggondozó programok hatásvizsgálata
- 2.1. Intelligencia és tehetség; tehetségmodellek
- 3. SZAKEMBEREK, SZÉLES KÖRŰ EGYÜTTMŰKÖDÉS
- 4. TEHETSÉGSEGÍTŐ PROGRAMOK HAZÁNKBAN ÉS MÁS ORSZÁGOKBAN
- Tartalomjegyzék
3. SZAKEMBEREK, SZÉLES KÖRŰ EGYÜTTMŰKÖDÉS
3.1. A fejlesztő szakemberek és a szülők együttműködése a tehetséggondozásban
3.1.5. A pedagógus–felnőtt modell szerepe a tehetséggondozásban
1989-ben alakult meg a Magyar Tehetséggondozó Társaság, a hazai tehetségsegítés tudományos és gyakorlati szervezete. Ezt számos kutatói és gyakorlati műhely követte; a Debreceni Egyetem, az ELTE eredményei, az Arany János Tehetséggondozó Program (AJTP, lásd később!) tevékenysége, Nemzeti Tehetségsegítő Tanács és a Matehetsz megalakulása 2008-ban, a Köznevelési Törvény, azok az lépések, melyek jelzik a tehetségfogalom felértékelődését (Bajor, 2017). A tehetséggondozás helye az iskola – mint a másodlagos szocializáció színtere –, a legfontosabb szerep pedig a pedagógusé. Jelenti ez a tehetség azonosítását, egyéni fejlesztési programok összeállítását, kapcsolattartást a szülőkkel, külső szakértőkkel (mentor, tutor stb.). Gondoljunk pl. a Martinson-féle hármas szabályra (Martinson, 1975, idézi: Gyarmathy, 2006), mely szerint a képességek megállapítása – már csak fejlődéspszichológiai okok miatt is – hosszú folyamat, melyben több forrást kell figyelembe venni, és az intellektuális szféra mellett más tényezők (társas, érzelmi stb.) is fontosak (lásd később!). A szülő mellett a tanár látja a gyermeket teljesítményhelyzetekben, és a tanárok ajánlásával kerülnek a gyerekek a különféle tehetséggondozó programokba. Egy vizsgálat arra volt kíváncsi, hogy mely tényezők játszanak szerepet abban, hogy a tanárok egy diákot tehetségesnek ítélnek-e vagy nem (Siegle és mtsai, 2010). Az eredmények – várhatóan – azt igazolták, hogy elsősorban a diák érdeklődése, iskolai teljesítménye számít a legfontosabb szempontnak, de a szocioökonómiai státusz (SES) is szerepet játszik abban, hogy a tanár tehetségesnek lát-e egy diákot. Ha például a tanárnak tudomása van arról, hogy egy adott gyereknek tehetségesként azonosított testvére van, ez növelheti annak valószínűségét, hogy őt is tehetségként azonosíthatják. Az, hogy milyen erős hatása lehet a tanárnak egy diák teljesítményének alakulására, azt a hétköznapi tapasztalatokon túl számos kutatás is igazolta. Gondoljunk a ma már klasszikus szociálpszichológiai vizsgálatok eredményeire az
Amikor a „tehetség sokszínű” szlogen már-már közhelyszerű (sokszor anélkül, hogy az állítás mélyebb összefüggéseit is feltártuk volna), tegyünk némi kitérőt, szemügyre véve a jó tanuló vs. tehetséges gyermek különbségeit:
A jó tanuló–tehetséges gyerek szembeállítása rávilágít a képesség vs. tehetség eltérő jelentésére, hiszen a jó vagy kiemelkedő képesség nem jelent automatikusan tehetséget! Mindegyik megjelenik a teljesítményben, de „a tehetség lényege a változásra és változtatásra való erős belső hajtóerő. A tehetséges egyének egyik legfontosabb jellemzője, hogy az elért teljesítményt újabb tevékenységekre való lehetőségként észlelik”, írja Gyarmathy (2017). A kiemelkedő teljesítmény hátterében az átlagostól eltérő kognitív, érzelmi folyamatok és viselkedés tapasztalható, ezért sem fogadható el a ma gyakran hangoztatott „valahol mindenki tehetséges” állítás! Herskovits (2005) szerint „ez nagyon demokratikusan hangzik, hisz az elitizmust utasítja el, azonban félrevezető, mivel összemossa a képesség és a tehetség fogalmát.” (Herskovits, 2005, 27.) Könnyű belátni, hogy az „átlag feletti” feltételezi az átlagot mint összehasonlítási alapot. Felfogásunk szerint a probléma sokkal inkább abban van, hogy sokan egy-egy részképesség alapján – legyen az bármilyen színvonalú – ítélik meg az embert, kiterjesztve azt teljes emberi kvalitásaira.
A tehetséggondozásban mindkét fél – szülők, pedagógusok – elemi érdeke az együttműködés, ez azonban nem könnyű dolog: eltérő szakmai ismeretek, eltérő értékek miatt. Felfoghatjuk úgy is, mint az elsődleges és másodlagos szocializációs hatások összehangolását (Balogh, 2014). A klasszikus tehetségmodellekben (Mönks és Renzulli, Czeizel) a környezeti tényezők (iskola, kortársak, társadalom, család) közül meghatározó szerepet játszik a gyermek tehetségének kibontakozásában a család is. Ennek részletes bemutatására tettünk kísérletet jelen fejezet első részében. Egy hazai vizsgálatban (Balogh és mtsai, 1999) a pedagógusok a folyamatos kapcsolattartást, információcserét, együttműködést, a dolgok közös megbeszélését, egymás tájékoztatását, a közös beszélgetéseket, a jó kapcsolatot jelölik meg leggyakrabban. Balogh (2014) számos hagyományos fórumot említ a szülők és pedagógusok együttműködésére, ilyen a szülői értekezlet, a fogadóóra; az egyéni programok kialakítására tekintettel hatékonyabbak a szülői klubok, hétvégi gazdagító programpárok nyitott alkalmai (lásd később). A szülők bevonásának igazi fóruma, „élményháttere” az olyan rendezvény, ahol maguk a gyerekek a főszereplők, ahol bemutathatják saját kutatásaik eredményét. A nyitott tehetségfejlesztő foglalkozások szervezése szülők, családtagok részére számos további lehetőséget kínál (Balogh, 2014):
(a) A szülők bevonása a gazdagító programok vezetésébe.
(b) A tehetségprogramokban zajló, a gyermekek által teljesített projektek közös lezárása a szülők meghívásával.
(c) Hétvégi közös (pedagógus–szülő–gyermek) látogatások külső programokon (színház, múzeum, egyetemi kutatóintézetek stb.).
(d) Olyan nyári tehetséggondozó táborok szervezése, amelyeken a szülők is részt vehetnek és aktívan közreműködhetnek.