- A tehetség kézikönyve elé
- 1. A HAZAI TEHETSÉGSEGÍTÉS TÖRTÉNETE, EREDMÉNYEI 1990-IG
- 1.1. Tehetségsegítés Magyarországon a középkorban (1526-ig)
- 1.2. Tehetségsegítés a késői reneszánsz és a barokk korban (1526–1772)
- 1.3. Tehetségsegítés a magyar felvilágosodás korában (1772–1800)
- 1.4. Tehetségsegítés a nyelvújítás idején és a reformkorban (1800–1848)
- 1.5. A szervezett tehetségsegítés alapjainak lerakása a 19. században
- 1.6. Szervezett tehetségsegítés a századfordulótól a második világháborúig
- 1.7. Tehetségsegítés a szocializmusban a rendszerváltásig
- 1.1. Tehetségsegítés Magyarországon a középkorban (1526-ig)
- 2. Elméletek, módszerek, tehetségterületek
- 2.1. Intelligencia és tehetség; tehetségmodellek
- 2.2. Azonosítás, mérés; versenyek. A fejlesztés módszerei; eltérő fejlődési életutak
- 2.3. A tehetségígéretek fejlődésének általános jellemzői, kiemelten az alulteljesítő és speciális bánásmódot igénylő más tehetségesek fejlődésének sajátosságai
- 2.4. A komplex tehetségfejlesztő programok kidolgozásának tartalmi szempontjai
- 2.5. Pedagógiai és pszichológiai módszerek, eszközök a tehetségfejlesztő programok megvalósításához
- 2.6. Főbb tehetségterületek
- 2.7. Tehetséggondozó tantervek, programok készítésének metodikája
- 2.8. A komplex tehetséggondozó programok hatásvizsgálata
- 2.1. Intelligencia és tehetség; tehetségmodellek
- 3. SZAKEMBEREK, SZÉLES KÖRŰ EGYÜTTMŰKÖDÉS
- 4. TEHETSÉGSEGÍTŐ PROGRAMOK HAZÁNKBAN ÉS MÁS ORSZÁGOKBAN
- Tartalomjegyzék
2. Elméletek, módszerek, tehetségterületek
2.6.7. Nyelvi tehetség: anyanyelv, beszédtudomány, idegen nyelv
2.6.7.3. Beszéd és nyelv, kompetenciák
Ferdinand de Saussure óta a nyelvtudományi gondolkodásnak sarokpontja a beszéd (nyelvhasználat) és a nyelv megkülönböztetése. Deme (1987, 29.) szerint a nyelv a társadalomban élő emberek beszédtevékenységét szolgáló eszközök rendszert alkotó állománya, amely a közmegegyezésen alapuló jelekből áll. Emellett a beszéd (1987, 11.) elsősorban hangzó formájú, valamiféle belső tartalom kifejezésére, tájékoztatásra, befolyásolásra irányuló reakció. Tágabb értelemben a beszéd a nyelvhasználat szinonimája lehet, tehát a nyelvnek nem csak hangzó formáját érthetjük rajta.
A gyermekek kb. 6-7 éves korukra megtanulják az anyanyelvüket (Albertné Herbszt, 2007, 687.). Ez idő alatt a nyelvi képességek és a beszédkészség – ideális esetben – fokozatosan és párhuzamosan fejlődik, amíg eléri azt a szintet, amelynél a gyermek nyelvtudása „késznek” mondható. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a gondolkodást, a nyelvi kifejezőkészséget vagy éppen a hangképzést ne lehetne és kellene továbbfejleszteni, ez csupán az ún. első biológiai sorompó, amely – nem véletlenül – az iskolaérettség alsó határa is. A második biológiai sorompót 10–13 éves kor környékére teszik, mert ezt követően már nehezebb a beszédhibák javítása, a helyesírási vagy az olvasási készségek fejlesztése, valamint az akcentusmentes idegennyelv-tanulás is (Albertné Herbszt, 2007, 687.).
Az anyanyelvi és kommunikációs készségeket a NAT legújabb tervezete
Az iskolában alapvetően a köznyelvet (a standard nyelvváltozatot) tanítják, de hangsúlyt kell kapniuk az egyéb nyelvváltozatoknak is. Adamikné (2008, 27.) szerint az iskolai anyanyelvtanítás legfőbb célja, hogy megtanítsa a gyermeknek a rugalmas nyelvhasználatot: a tanuló idővel legyen képes a regiszterváltásra, azaz a nyelvváltozatoknak a beszédhelyzettől függő alkalmazására. Kétségtelen, hogy a feladat így óriási felelősséget ró a pedagógusokra és az oktatási intézményekre.
Azt, hogy az egyes tanulók között meglévő tudásbeli különbségek miatt felzárkóztatásra van szükség, továbbá, hogy az anyanyelvi nevelés nem kizárólag az anyanyelvi tantárgyak feladata, nem új keletű felismerés. A következőkben megvizsgáljuk a tehetséggondozás egyik előfutára, a báró Eötvös József nevéhez köthető 1868-as népiskolai törvény nyomán kialakított tantervek előírásait, valamint a Beszéd- és értelemgyakorlatok tantárgy követelményeit, gyakorlatát, amelyből – megfelelő szemléletmóddal – a mai anyanyelvi tehetséggondozás is profitálhat.